reklama

Africký mor ošípaných

Nezabúdajme, že horúca téma ešte stále nevychladla. AMO je stále blízko našich hraníc. Ministerstvo asi zabúda na svoje povinnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vážený čitatelia, ak ste si všimli v tomto čase u našich zahraničných susedoch prevláda zákerná choroba u zvierat AFRICKÝ MOR. Niečo k vysvetleniu čo je to Africký mor: 

 Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich svíň, európskych diviakov, amerických diviakov a prasiat bradavičnatých, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre celý priemysel s ošípanými. Prejavuje sa vysokou horúčkou, krátkym priebehom a veľmi vysokou úmrtnosťou (mortalitou) s makroskopickými príznakmi, veľmi podobnými klasickému moru ošípaných. Pôvodcom ochorenia je vírus z čeľade Asfarviridae, ktorý je stabilný pri širokom rozsahu teplôt a pH a nachádza sa v krvi, tkaninových tekutinách, vnútorných orgánoch (najmä v slezine, pečeni, obličkách, mandliach, miazgových uzlinách) a vo všetkých sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat, ako aj v bravčovom mäse a v jatočných produktoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vakcína proti AMO nebola dodnes vyvinutá. Človek nie je voči vírusu vnímavý. Čo je prameňom nákazy tejto zákernej choroby:
Prameňom nákazy sú infikované domáce a divo žijúce sviňovité. Vážnym problémom je, že choroba sa okrem priameho kontaktu chorého zvieraťa so zdravým môže prenášať aj sprostredkovane (napr. infikovaným krmivom), ale aj vektorom – krv cicajúcim hmyzom (kliešte rodu Ornithodorus). Vírus AMO je schopný cirkulácie v krvi nakazeného zvieraťa (virémia) až 60 dní a v surovom bravčovom mäse si zachová infekčnosť až 15 týždňov, v tepelne neopracovaných výrobkoch z bravčového mäsa až 3-6 mesiacov. Inkubačná doba sa pohybuje v rozpätí 4 (akútna forma) až 15 dní. Pri subakútnej forme klinické príznaky častokrát chýbajú, alebo sú menej výrazné. Zisťuje sa zvýšená telová teplota, pokles príjmu krmiva až nechutenstvo, potraty (aborty) u gravidných prasníc, prípadne zvýšený úhyn. Pri akútnej forme je nápadná skleslosť (apatia), nechutenstvo, zvracanie, pokles hmotnosti, zvýšená telová teplota, potraty, krvácaniny v podkoží až nápadné fialové sfarbenie kože (cyanóza). Pri chronickej forme sú okrem poklesu hmotnosti pozorované nepravidelnosti v telovej teplote, častokrát sú vplyvom sekundárnej bakteriálnej infekcie zisťované zápaly pľúc, kĺbov, osrdcovníka, zmeny na koži. Nápadným pri pitevnom obraze je v porovnaní s klasickým morom ošípaných výrazné zväčšenie a tmavé sfarbenie sleziny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Portál ŠVPS uviedol zoznam opatrení v súvislosti s AMO sú to len zákazy a príkazy. Pýtajme sa? Kde je uvedené ako bojuje proti tejto chorobe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka? Sú vyčlenené finančné prostriedky na boj proti tejto chorobe ?

 Dovolím si tvrdiť ,že mám návrhy na možné riešenia. Sú to prosté riešenia ako je možnosť brániť sa aj tejto chorobe. 

Ministerstvo by malo okamžite zalarmovať poľovníkov a ľudí so vzdelaním na túto prácu a požiadať ich o spoluprácu (resp. hlavný pracovný pomer) ako Lesnú políciu . Ktorá by hliadkovalo nepretržito na hraniciach susediacich s nákazou. Ďalší krok uviesť do revírov na hranicu nákazy umelé hradenie napr. pletivo po celej hranici. Uviesť do praxe selektívny odstrel diviačej zveri za odmenu. Vysunúť finančné prostriedky na prikrmovanie zveri a tým pádom diviačiu zver ťahať ďalej od rizikových hraníc. Aj toto sú príklady na zamedzenie AMO len to stojí Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka peniaze, námahu a čas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcem vám všetkým oznámiť ,že keď sa prejavy nákaza u nás , odzrkadli sa to na miliardových škodách chovateľov ošípaných...Potraviny automaticky rapídne stúpnu na konečných cenách. Kto si to odnesie najviac? No presa konečný spotrebiteľ, teda my občania. Vážený čitatelia , záujme o pozornosť a stanovisko aj k týmto prípadom upozorňujme našich priateľov ,známych aby nevyhadzovali do prírody žiadny Bio odpad aj týmto spôsobom minimálne zamedzíme zdroju nákazy.

Lukáš Mlynárik

Lukáš Mlynárik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa lesnému hospodárstvu, som poľovník a zároveň ochranár.Mám rád prírodu ktorú chránim. Ľudia sa na mňa obracajú zo žiadosťou pomoc v lesnej problematike. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu